Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

SZUKAJĄC

Dzwony mają zamilknąć

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


OBŁAWA AUGUSTOWSKA W OCZACH

PREZENTACJA NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI TERESY KACZOROWSKIEJ


   W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w środę 26. Lutego br. odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie promocja kolejnej już książki dr Teresy Kaczorowskiej prezes Związku Literatów na Mazowszu Obława Augustowska w oczach świadka. To już czwarta publikacja dotycząca tematyki komunistycznej powojennej zbrodni nazywanej drugim Katyniem, po takich publikacjach autorstwa dr Teresy Kaczorowskiej, jak: Obława Augustowska, Dziewczyny Obławy Augustowskiej, Było ich 27.


   Spotkanie otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie pani Alicja Wodzyńska, a  zgromadziło ono liczną publiczność, wśród której gośćmi byli min.: pani poseł na Sejm RP Anna Cicholska, Jadwiga Płodziszewska prezes Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ oraz NZW z Oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roja”, ppłk Marcin Dominiak dowódca 51. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, trzyosobowa delegacja I Olsztyńskiego Batalionu Składowania, Helena Sędzicka reprezentująca Związek Sybiraków, przedstawiciele Związku Piłsudczyków Oddziału Ciechanowskiego, którzy  byli w historycznych mundurach oraz przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, miłośnicy historii i literatury, w tym członkowie Związku Literatów na Mazowszu – współorganizatorzy tego wydarzenia wraz z Miejską Biblioteka Publiczną w Ciechanowie.


   Najnowszą swoją książkę Obława Augustowska w oczach świadka o największej zbrodni komunistycznej dokonanej po zakończeniu II wojny światowej zaprezentowała autorka dr Teresa Kaczorowska w formie multimedialnej prezentacji, w którą został wpleciony wstrząsający fragment książki, relacji bohatera utworu ks. Stanisława Wysockiego, wówczas siedmioletniego chłopca, na oczach którego zabierano ojca i dwie siostry za działalność konspiracyjną i współprace z Armią Krajową. Świetnym lektorem tego fragmentu książki był wiceprezes ZLM Piotr Kaszubowski. W kolejnych slajdach autorka ukazała życie i dokonania bohatera książki ks. Stanisława Wysockiego, prowadząc słuchaczy przez Jego młodość, pracę duszpasterska jako katechety i budowniczego kościołów, prałata zawsze skupiającego wokół siebie wielu ludzi- był opiekunem Solidarności i Sybiraków oraz założycielem i prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Rok 1945. Następnie fragmenty swojej recenzji tej książki przedstawiła Ewa Krysiewicz sekretarz ZLM. Mówiła o wadze tego historycznego dzieła, które w biografii ks. Stanisława Wysockiego jak w soczewce skupia uwagę na współczesnej historii Polski na przestrzeni ponad osiemdziesięciu lat. Historii trudnej , czasach dwóch totalitaryzmów : faszyzmu i komunizmu z jakimi mierzył się i jakich doświadczył bohater utworu –człowiek Niezłomny i Prawy, walczący o Prawdę o Obławie Augustowskiej - Strażnik Pamięci jej ofiar. Książka ta jest dziełem historyczno-naukowym, ma rangę pracy habilitacyjnej autorki, gdzie fakty potwierdzane są licznymi przypisami i dokonaną szczegółową kwerenda, a jednocześnie napisane pięknym literackim i potoczystym językiem. Autorka przy pracy nad książką była nie tylko reporterem, badaczem ale także śledczym w sprawie oczyszczenia dobrego imienia i godności bohatera książki, uwikłanego przez UB w czasach PRL o współpracę jako TW (o czym przez wiele lat nie wiedział). Książka dr Teresy Kaczorowskiej jest bardzo ważna dziś – w naszej rzeczywistości kneblowania prawdy o historii, martyrologii narodu, wyrzucania z programów nauczania treści i bohaterów miłujących ojczyznę, za którą oddawali życie, okrajania lekcji religii  - bo niesie Pamięć i Prawdę. Ta publikacja w czasie panoszącego się dziś materializmu i relatywizmu jest niezbędna w uświadamianiu, jak ważne są autorytety moralne i duchowość –zwłaszcza dla młodych ludzi. Autorka i jej książka oraz my wszyscy jesteśmy ogniwem w sztafecie pamięci o naszej tożsamości, dlatego musimy dbać o to, by ogniwa tego łańcucha nie zardzewiały niepamięcią.


 Głos zabierali też uczestnicy spotkania min. poseł na Sejm Anna Cicholska i pani Jadwiga Płodziszewska. Słowu i obrazowi towarzyszył występ zespołu muzycznego „My z Łomży” z 18.Pułku Logistycznego właśnie z Łomży, który składa się z utalentowanych muzycznie trzech pracownic cywilnych i dwóch żołnierzy zawodowych tej formacji. Pieśni żołnierskie i wojskowe jakie wykonali artyści wzruszały  ( („Biały krzyż”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”) i stanowiły doskonałą oprawę muzyczną omawianych problemów .Zespół w podniosły sposób zwieńczył spotkanie pieśnią „Czerwone maki na Monte Cassino”,  które śpiewano przy stojącej widowni. Dziękując muzykom za przyjazd aż z Łomży dla uświetnienia tego spotkania, dr Teresa Kaczorowska podkreśliła jak Łomża połączyła bohatera jej książki z członkami Zespołu urodzonymi i żyjącymi właśnie w tym mieście oraz odczytała fragment podziękowań dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Pawła Gałązki : „Cieszy mnie udział przedstawicieli naszego pułku w tak ważnym wydarzeniu jakim jest promocja pani książki, zwłaszcza, że porusza ona temat ważny dla historii wojskowości regionu Województwa Podlaskiego na terenie którego stacjonuje 18.Łomżyński Pułk Logistyczny. Jestem pewien, ze reprezentanci naszej jednostki w postaci zespołu wokalnego złożonego z żołnierzy pracowników cywilnych, uświetnią wspomniane wyżej wydarzenie”. 


   Później autorka podpisywała książkę, były też pamiątkowe zdjęcia, kuluarowe rozmowy przy kawie i pączkach.  Spotkanie promocyjne książki Obława Augustowska w oczach świadka było bardzo udane, wzruszające, uroczyste, podniosłe, skłaniające do głębokich refleksji patriotycznych nad współczesną historią i ludźmi takimi, jak bohater promowanej książki ks. Stanisław Wysocki, którzy ją tworzą.


Ewa Krysiewicz – sekretarz ZLM


oblawa

 

Zobacz foto.




Ciech24.pl




 


 


 


 

2025-03-10 18:06:52 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu