Zapraszamy do lektury siódmego numeru "Reduty". Tym razem jesteśmy, do pewnego stopnia, monotematyczni, gdyż w dużej części artykuły dotyczą komunistycznych prześladowań, jakich Kościół katolicki doznawał pod peerelem. Nie ograniczyliśmy tego zagadnienia do wybranej dekady, co było naszym wstępnym założeniem, lecz rozszerzyliśmy perspektywę czasową na niemal cały PRL.
Jest zatem opis sytuacji z pierwszego dziesięciolecia "ludowej" i represji, których doznali duchowni i wierni Północnego Mazowsza; jest materiał o inwigilowaniu, m.in. przez mławską i ciechanowską SB, wizyty nuncjusza Poggiego w latach 80.; blok "kościelny" uzupełniają archiwalia z przełomu lat 50. i 60. - tych kilka bezpieczniackich relacji świetnie pokazuje, z czym zwykli, prowincjonalni, mazowieccy księża i wierni musieli się zmagać, aby wygrać walkę o dusze z ideologią marksistowską.
W tym wydaniu kończymy prezentację nazwisk szefów lokalnych struktur SB - uzupełniamy okres 1957-1975 - to oni przez lata (zwracamy Państwa uwagę na staże) utrwalali władzą ludową.
Tradycyjnie już oddajemy głos lokalnym inicjatywom - tym razem o swoich działaniach w Ciechanowie opowiada Akcja Katolicka. Mamy również dwa interesujące wątki z nieco starszej historii: pierwszy - o przyjaźni Romana Dmowskiego ze Stanisławem Chełchowskim z Chojnowa; drugi - o tajemnicach życiorysu Mariana Buczka, komunisty czy polskiego wywiadowcy? Po raz kolejny przemycamy też apele/uwagi/propozycje etc. ws. nazw i patronatów obecnych w ciechanowskiej przestrzeni, czekając na ruchy odpowiedzialnych podmiotów. Oczywiście są też stałe rubryki: recenzje i felieton.
Dobrej lektury.
REDUTA nr. 7
|