Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Dzwony mają zamilknąć

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Do Prezydenta Miasta Ciechanów

Prezydent Miasta Ciechanów
Pan Krzysztof Kosiński
06-400 Ciechanów


 Związek Literatów na Mazowszu (ZLM), z siedzibą w Ciechanowie, ubiega się od 2010 roku u Prezydenta, Zarządu i Samorządu Miasta Ciechanów o przeznaczenie dla ZLM dawnej oficyny młyńskiej, tj. budynku przy ul. 3 Maja 10 - budynku związanego z Marią Konopnicką, gdzie 7 października 2010 r. odsłoniliśmy wraz z TMZC tablicę pamiątkową w 100-lecie śmierci poetki.


 Ciechanowscy literaci, skupieni od początku, czyli od 1997 roku, przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie - najpierw jako Oddział Związku Literatów Polskich w Ciechanowie, a od 4 czerwca 2009 r. jako niezależna organizacja pozarządowa Związek Literatów na Mazowszu, skupiająca obecnie 25 najlepszych „piór” z regionu - zaznaczyli już mocno swoją obecność na Płn. Mazowszu. ZLM jest organizacją silną, rozwijającą się w oparciu o chlubne tradycje miasta i okolic. Są one na Płn. Mazowszu wyjątkowe, bo na tej Ziemi mieszkali, urodzili się, przebywali i tworzyli najważniejsi twórcy trzech epok: baroku (Maciej Kazimierz Sarbiewski), romantyzmu (Zygmunt Krasiński) i pozytywizmu (Aleksander Świętochowski). Na Płn. Mazowszu przebywali i tworzyli także Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Maria Dąbrowska, Stefan Gołębiowski, a nawet przez trzy i pół roku (1886-89) zamieszkiwała młoda guwernantka Maria Skłodowska, która jeszcze wtedy pisała wiersze (Szczuki, były powiat ciechanowski, dziś makowski). Dzięki tym tradycjom ciechanowscy literaci dorobili się szerokich kontaktów z innymi środowiskami literackimi, aktywnie współpracują z wieloma instytucjami kultury, oświaty, samorządami i organizacjami społecznymi.


 Literaci współorganizują od lat znane nie tylko w Polsce i regionie takie imprezy jak: Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO (co roku w marcu), Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (w maju), Wiosnę Literatury w Gołotczyźnie (w czerwcu), Ciechanowskie Jesienie Poezji (w październiku). Wraz z innymi instytucjami oraz samorządami wszystkich szczebli ZLM współorganizuje również trzy Ogólnopolskie Konkursy Literackie: „O Laur Opina” (Ciechanów-Opinogóra), „O Laur Posła Prawdy” (Gołotczyzna), „O Laur Sarbiewskiego” (Płońsk), a ostatnio także Mazowiecki Konkurs Literacki w Przasnyszu. ZLM  wydaje także ukazujący się od 1999 roku ceniony w świecie literackim periodyk „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” (jego druk wspiera też niekiedy samorząd Ciechanowa) oraz rocznie od kilku do kilkunastu książek autorskich i zbiorowych (za najlepszą książkę jest co roku przyznawana statuetka „Złote Pióro”). Ponadto ZLM prowadzi promocje nowych książek, spotkania z pisarzami, włączając się tym samym w twórczy ruch literacki w regionie i kraju. Dużym sukcesem jest powołanie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie (można go nazwać dzieckiem ciechanowskich literatów), które obecnie jest głównym organizatorem zainicjowanego w 2005 r. festiwalu literacko-naukowego – Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Ważne też jest, że ZLM prowadzi własną stronę internetową (www.zlmaz.pl), dzięki czemu poczynania literatów są znane także w przestrzeni wirtualnej.


 Na tak szeroką działalność niezbędna jest porządna siedziba w centrum Ciechanowa (obecnie ZLM wynajmuje niewielki salonik na drugim piętrze PCKiSz, który jest już zbyt ciasny). Istnieje pilna potrzeba urządzenia w niej redakcji „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” (Internet, komputer, drukarka), biblioteki literackiej oraz saloniku, w którym można byłoby gromadzić pamiątki po ludziach pióra z Płn. Mazowsza (wielu naszych członków jest już w podeszłym wieku i odchodzi, często bezpotomnie). Prosimy więc Pana Prezydenta Miasta o pomoc w przydzieleniu mieszkań socjalnych dla lokatorów zamieszkałych obecnie w zabytkowej oficynie i udostępnienia jej Związkowi na zasadzie użyczenia. Mamy nadzieję, że plany te poprze cały Zarząd miasta.


 W oficynie pamiętającej Marię Konopnicką i jej syna Jana, który prowadził młyn na rzece Łydyni w latach 1903-1914, pragniemy urządzić salonik literacki z pamiątkami po pisarzach z Płn. Mazowsza (na parterze) oraz biuro Związku wraz z redakcją wydawanego od 19 lat naszego pisma „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” (na pięterku). Jak z powyższego wynika niezależna siedziba jest nam bardzo potrzebna ze względu na szeroką działalność Związku: literacką, wydawniczą, kulturotwórczą, która promuje także Ciechanów i Ziemię Ciechanowską.


 Uważamy, że ciechanowscy literaci służą dobrze od wielu lat swojemu miastu i Ziemi Ciechanowskiej. Jesteśmy organizacją wiarygodną - mamy własny Statut, KRS, Regon, NIP, konto – i będziemy nadal prowadzić szeroką działalność kulturotwórczą i godnie reprezentować Ciechanów oraz Ziemię Ciechanowską, sprawiając też, że dawna oficyna młyńska – która zdaniem specjalistów nie bardzo nadaje się na mieszkania - nabierze nowego blasku. Mamy nadzieję, że władze Ciechanowa docenią wagę literatury, a wtedy nasz głos niesiony z Ciechanowa i romantycznego, bogatego kulturowo Północnego Mazowsza będzie jeszcze bardziej donośny.


 Z literackim pozdrowieniem oraz najlepszymi życzeniami,


Prezes ZLM
dr Teresa Kaczorowska









2018-03-21 18:47:47 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu