Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Psychologia Muzyki nowa książka Marioli Kokowskiej

„When I fall in love". O związkach narracji muzycznej z emocjami muzycznymi" (M. Kokowska, 2024) – to opracowanie w formie książkowej badania recepcji muzyki filmowej, której autorem jest Victor Young. Za bodziec muzyczny posłużył utwór, będący piosenką z motywem miłosnym – „When I fall in love" – pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu „One Minute to Zero", w wykonaniu Nat King Colea (1956) do tekstu Edwarda Heymana. Celem niniejszej publikacji jest prezentacja raportu z pierwszego w Polsce badania recepcji muzyki Victora Younga, której podstawę stanowi utwór „When I fall in love" - pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu „One Minute to Zero", w wykonaniu Nat King Colea (1956). Narzędziami badawczymi odbioru muzyki V. Younga przez słuchaczy zostały: Skala Narracji Muzycznej (SNM) (Kokowska, 2019) i Geneva Emotional Music Scale (GEMS) (Zenter i in., 2008). Do zgłębiania recepcji utworu hollywoodzkiego kompozytora z I poł. XX wieku zastosowano metodę korelacyjną, badającą związki między estetycznymi jakościami w muzyce – narracją muzyczną i emocjami muzycznymi. Opracowanie podejmuje próbę uzupełnienia stanu wiedzy, odnoszącego się do gatunku muzycznego, jakim jest piosenka w filmie, skomponowana przez znanego melodystę i zapomnianego twórcę muzyki filmowej – Victora Younga.  


Victor Young – amerykański kompozytor „Złotej Ery" Hollywood, jest jednym z najbardziej utalentowanych melodystów muzyki filmowej swoich czasów, który otrzymał jedynego Oscara dopiero po śmierci (za muzykę do ścieżki dźwiękowej w filmie „W 80 dni dookoła świata" z 1956 r.), choć był 22 razy nominowany do Oscara. Jego osobowość muzyczna wyrosła ze stylu romantycznego. Źródeł tego romantyzmu muzycznego w jego twórczości warto poszukiwać w kraju nad Wisłą. To tutaj odkrywane są związki V. Younga z rodziną żydowską, zamieszkującą na terenie Polski – w Mławie na Północnym Mazowszu, na Ziemi Zawkrzeńskiej. W polskim krajobrazie muzycznym odnajdziemy też wpływy edukacji muzycznej, odebranej w konserwatorium w dawnej Warszawie, na twórczość kompozytora. Współcześnie, muzyczna spuścizna Younga jest prezentowana melomanom na Ziemi Zawkrzeńskiej, gdzie po raz szósty odbywa się w Mławie - Victor Young Jazz Festival Mława 2024 r..


 nowa


 


 


 


 

2024-09-22 15:03:04 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu