Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXIX CIECHANOWSKA JESIEŃ POEZJI

  Tegoroczna, już XXIX Jesień Poezji za nami. Jedna z najstarszych imprez poetyckich na Mazowszu była bardzo udana i niezwykle uroczysta, przesycona duchem poezji oraz aurą romantyzmu. W ciągu dwóch październikowych dni (4.i 5.10.br) bardzo wiele się działo w Ciechanowie i Opinogórze-miejscach, gdzie odbywały się spotkania z młodzieżą, seniorami, miłośnikami poezji. Spotkania autorskie odbyły się aż w 15. instytucjach (szkołach, bibliotekach, DPS Kombatant). Brali w nich udział poeci krajowi i polonijni z Niemiec, Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i byli pod wielkim wrażeniem tak licznych, udanych spotkań z młodzieżą, które na Zachodzie są nieliczne. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się  warsztaty literackie dla młodzieży poprowadzone przez profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Bogusława Doparta, a w ciechanowskim hotelu Korona miała miejsce promocja 26.numeru „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”- pierwszego numeru pod redakcją wiceprezesa ZLM dr Piotra Kaszubowskiego, po 25. latach redakcji Teresy Kaczorowskiej. Wiodącą postacią tego periodyku jest Witold Gombrowicz – tegoroczny patron Mazowsza i Polski, którego 120. rocznicę urodzin obchodzimy w 2024 r. Nie zabrakło więc referatów na temat sylwetki i twórczości tego pisarza. Prelekcję multimedialną o Witoldzie Gombrowiczu przedstawiła prezes ZLM Teresa Kaczorowska- ubogaciła wypowiedź o swoje argentyńskie doświadczenia literackie z wędrówki szlakiem pisarza mieszkającego w Buenos Aires. O współczesnych kontekstach i refleksjach dotyczących dramatu W. Gombrowicza Iwona, księżniczka Burgunda mówiła dr I. Lachowska. W niezwykle miłej atmosferze i pod opieką Euterpe i Erato a po części i Klio przebiegła Noc Poetów z prezentacją wierszy uczestniczących w tej Jesieni… poetów, z oprawą muzyczną świetnie zapowiadającej się młodziutkiej artystki Marty Skibińskiej ( skrzypce i śpiew).


  Gala Ciechanowskiej Jesieni Poezji tradycyjnie odbywała się w przepięknej opinogórskiej Oranżerii Muzeum Romantyzmu, które otworzyło poetom swe niepowtarzalne muzealne zbiory do zwiedzania. Nieco wcześniej literaci złożyli kwiaty na grobach Zygmunta Krasińskiego i Janusza Królika w Opinogórze. Gala przyniosła niezwykle ciekawe spotkanie z pisarzem dr Dariuszem Lebiodą, które prowadziła dr Teresa Kaczorowska - było to XXVI Spotkanie z Literaturą w Opinogórze. Rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Zygmunta z Opinogóry” pod patronatem Prezydenta Ciechanowa, na który przybyli prawie wszyscy nagrodzeni młodzi ludzie z odległych miejsc w kraju. Tegoroczny konkurs stał na wysokim poziomie – jak stwierdził przewodniczący konkursowego jury dr Krzysztof Szatrawski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wyjątkowo tej Jesieni… wielu twórcom nadano liczne medale. Medalem Zygmunta Krasińskiego uhonorowano poetę, tłumacza, arabistę dr Hatifa Janabi za całokształt twórczości i przekłady, w tym na język arabski dzieł polskich romantyków, przyznawany przez Kapitułę, której przewodniczy dr Teresa Kaczorowska. Medal Cypriana Kamila Norwida nadano dr Dariuszowi Lebiodzie poecie i pisarzowi z Bydgoszczy przyznanym przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, a poetę Marka Piotrowskiego uhonorowano Medalem Za Zasługi dla Ciechanowa przyznanym przez Prezydenta Ciechanowa na wniosek Związku Literatów na Mazowszu. Wielką niespodzianką dla wszystkich było wręczenie dr Teresie Kaczorowskiej Międzynarodowej Literackiej Nagrody Paula von Heyse ( Paul von Heyse Preis) „za wybitną twórczość i niezwykła aktywność literacką za rok 2023”. Nagrodę w obecności laureata tejże nagody z 2021 roku dr Dariusza Lebiody wręczyły przedstawicielki Kapituły Nagrody Paula von Heyse w Bonn (Paul von Heyse określany„ księciem poetów”- laureat Nagrody Nobla z 1910r ), poetki polonijne z Zachodniej Europy: Barbara Orłowski (Niemcy) i Inga Falkowska(Belgia). Zwieńczeniem tegorocznej Gali był koncert w wykonaniu światowych artystów włoskich: Dominiki Zamary (sopran) i Ennio Cominetti (fortepian). 


 Ciechanowska Jesień Poezji rozbrzmiała w tym roku pięknym słowem poetyckim, wspaniałą muzyką licznymi nagrodami dla literatów i znakomitymi gośćmi. Było to możliwe dzięki wielu wspaniałym ludziom – współorganizatorom, władzom, sponsorom i mediom, którym za pomoc, wsparcie i życzliwość Związek Literatów na Mazowszu serdecznie dziękuje! Jak zawsze gościnnie i bardzo serdecznie przyjęła poetów dyrekcja i pracownicy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Miło będziemy wspominali popołudnie i Noc Poetów w hotelu Korona w Ciechanowie. Za wsparcie i pomoc szczególne dziękujemy władzom samorządowym Miasta Ciechanów – w Gali uczestniczyli wiceprezydent Olga Zmudczyńska-Pabich i przewodniczący Rady Miasta Michał Jeziółkowski . Dziękujemy bardzo firmie CEDROB, która po raz pierwszy wsparła Ciechanowską Jesień Poezji, a także pani poseł RP Annie Cicholskiej za życzliwość i obecność w tegorocznej Jesieni. Dziękujemy również wszystkim mediom uczestniczącym w uroczystej Gali. Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich tegorocznych sponsorów tak ważnego wydarzenia w kalendarzu kultury Ciechanowa, regionu i kraju.


  Do zobaczenie za rok na jubileuszowej XXX Ciechanowskiej Jesieni Poezji 2025! 


Ewa Krysiewicz-ZLM


Zobacz również


 


 


 


 

2024-10-13 11:24:33 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu