ur. 15.VI.1930r. we Mchowie (na ziemi przasnyskiej).
Benefis niecodzienny i jakże udany miał miejsce w minioną niedzielę, 27 czerwca 2010r. w Dworze Krasińskich w Opinogórze. Tyle serdeczności i ciepła rzadko się dziś spotyka. Ale i zacny JUBILAT, znany i ceniony lekarz, społecznik, literat, inicjator, poszukiwacz rzeczy, zdarzeń i ludzi, ceniony w Ciechanowie, Przasnyszu. Jego praca mozolna i szlachetna postawa wobec życia, a także przykład do naśladowania w prawdzie i pokorze.
Przy pięknej pogodzie, śpiewie ptaków za oknem, wśród barwnych bukietów kwiatów popłynęło dźwięcznie „100 LAT” dla JUBILATA ALFREDA BORKOWSKIEGO z okazji Jego 80-lecia. Na tak piękny Jubileusz przybyła Rodzina, przyjaciele, znajomi, grono lekarzy i twórców dobrego słowa oraz zaprzyjaźnieni duchowni z ciechanowskich parafii, przedstawiciele władz miasta i Wójt Gminy Opinogóra, grono zaprzyjaźnionych twórców z Przasnysza (szkoda, że zabrakło „miastowych” mediów). Obecni byli ci, dla których Dostojny Jubilat, znaczy w życiu tyle, co perełka Opinogóry na Mazowszu.
Dostojnego JUBILATA i zebranych Gości powitał Dyr. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze p. Roman Kochanowicz. Na początku uroczystości Radna Sejmiku Mazowieckiego - p. Wiesława Krawczyk wręczyła w imieniu Marszałka Woj. Maz. - p. Adama Struzika, list gratulacyjny i medal pamiątkowy PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Zebrani ze wzruszeniem obejrzeli film w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadający o Jubilacie, Jego słowami i słowami poetów, lekarzy, znajomych. To już historia sprzed 10 laty, ale jakże cenna i wzruszająca.
W trakcie uroczystości wygłoszono trzy laudacje: - pan dr Mirosław Kowalski - zachwycił wszystkich mówiąc prosto z serca o Jubilacie, jako o lekarzu cenionym i pełnym zasług, fachowcu z dziedziny medycyny i nauczycielu. - pan Zbigniew Stasiewicz, reprezentujący Towarzystwo Miłośników Opinogóry i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej w swojej laudacji przedstawił postać Jubilata i jego zasług, na polu społecznikowskich działań, jakże szerokim, i nie zawsze znanym. - pan Stanisław Kęsik - Dyr. CKiSz w Ciechanowie w swej laudacji nawiązywał do tworzonej poezji i całej twórczości piśmienniczej Jubilata. Wszak jubilat, to nie tylko lekarz, społecznik, znawca kultury i słów, które są zawarte w książkach. Z pasją oddaje się klechdom, poezji, opowiadaniom, opracowuje zapiski historyczne i książki biograficzne, ciągle zbiera i tworzy, ciągle zaskakuje. Trudno wyznaczyć granice tego literackiego fenomenu twórcy - poszukiwacza, tradycji, zwyczajów i ludzkich talentów. Pan Alfred Borkowski, to autor ponad 30 książek o tematyce regionalnej, biograficznej i wielu tomów poezji.
Sylwetka znana poza granicami powiatu i województwa. Odznaczony Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem OOP oraz licznymi odznaczeniami i dyplomami, min. laureat Międzynarodowej i Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION.
W dalszej części benefisu głos zabrał ks. Ludomir Kokosiński, nawiązując do działań na rzecz ochrony życia nienarodzonych.
Wzruszającą była też wypowiedź p. Janusza Królika, wieloletniego przyjaciela Jubilata. Dało się wyczuć wielką i niezmąconą przyjaźń, gdy w oczach obu Panów błysnęły łzy radości.
Kto dziś pamięta o wszystkich zasługach Pana Alfreda Borkowskiego? Nie sposób zliczyć, choćby budowa szpitala w Ciechanowie, budowa ośrodków zdrowia w okolicy, powoływanie Klubu Twórców Amatorów, Klubu Pracy Twórczej, Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych „Krzewnia”, Oddziału Związku Literatów Polskich, a także Związku Literatów na Mazowszu.
W 1993r. Jubilat otrzymał tytuł Ciechanowianina Roku. Ciągle walczy z nikotynizmem Polaków. Za obronę życia nienarodzonych otrzymał specjalne błogosławieństwo od Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego w 1973r.
Uroczystość uświetnił występ p. Andrzeja Kaluszkiewicza i p. Pawła Stańczaka.
Organizatorzy imprezy: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Związek Literatów na Mazowszu, Towarzystwo Miłośników Opinogóry.
JUBILAT - ALFRED BORKOWSKI to nade wszystko człowiek dobry, szlachetny, skromny, wrażliwy i oddany ludziom. W podzięce nasze dziękczynne słowa, uśmiechy szczere i bukiety kwiatów. PANIE ALFREDZIE DROGI - 100 lat to mało, więc chórem śpiewamy STO LAT i VAT...
Na koniec Jubilat podziękował zebranym. A kto nie był niech żałuje, bo warto było być. Dziś ja wierszem Dostojnego Jubilata częstuję Czytelników.
Barbara Sitek-Wyrembek
Moja idea
moja idea jest tam gdzie człowiek w drzewie dębowym w kamieniu stali jest ogniotrwała kwasoodporna bezpolicyjna
moja idea jest tam, gdzie życie w strumieniu wody w lasach zwichrzonych w łanach sprawiedliwych w piorunach chmur w gwiazdach i w sercach stworzeń
Alfred Borkowski
Fot. Zofia Turowiecka
|