Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Dzwony mają zamilknąć

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Odkrywanie „polskiego Horacego” trwa. Relacja z XIX Międzynarodowego Festiwalu M.K. Sarbiewskiego

  Tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, pod patronatem Marszałka Mazowsza i Biskupa Płockiego, mimo iż trwał dwa (9-10 maja 2024), a nie jak zwykle trzy dni, był bogaty w wydarzenia. Już od 19 lat jest to impreza literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjna, przywracająca pamięć ks. jezuicie Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu (1595-1640) jako poecie rangi europejskiej (uwieńczonym w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII); a zarazem uczonemu (prof. Akademii Wileńskiej i kolegiów jezuickich, badaczowi literatury) oraz pamięc jako oratora, kaznodziei króla Władysława IV Wazy. 


  Podczas dwóch majowych dni rozstrzygnięto aż 3 konkursy dla młodzieży: krasomówczy, recytatorski i na prezentację multimedialną o M.K. Sarbiewskim, a także XIX konkurs poezji dla  dorosłych, który od 2017 r. odbywa się w dwóch kategoriach: w j. polskim i łacińskim – jest więc nie tylko ogólnopolski, ale międzynarodowy.


  W programie były też 3 koncerty, msza św. w intencji „polskiego Horacego” w zabytkowym kościółku w Sarbiewie, gdzie też odbyło się spotkanie z nową książką „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego i jej autorami: profesorami A. Mikołajczakiem i R. Dymczykiem (UAM Poznań). A później ks. dr proboszcz Janusz Ziarko zaprosił na integracyjny grill przy zabytkowej sarbiewskiej plebanii. Pierwszy dzień zakończył się Nocą Poetów w „Sienkiewiczówce” MODR Poświętne, gdzie poetyckie strofy przybyłych poetów, w tym M.K. Sarbiewskiego w nowym przekładzie prof. Elwiry Buszewicz (UJ, obecnej na Festiwalu), były umilane muzyką Macieja Pruchniewicza. 


  Drugi dzień wypełniło piękne spotkanie literacko-muzyczne „Między wieżą Babel a świątynią ciszy” (w Państwowej Szkole Muzycznej  I st. w Płońsku), przygotowane przez MBP w Płońsku, PSM I st., Starostwo Powiatowe w Płońsku oraz zwiedzanie Domu Pamięci w Płońsku. A zamknęła Festiwal uroczysta GALA w MCK Płońsk, zakończona koncertem w wykonaniu artystów z Włoch: Dominiki Zamary (sopran), Ennio Cominetti (fortepian) i Andrea Ceccomori (flet ).


- Cieszę się, że Festiwal ten wszedł już na stałe do kalendarza imprez regionu, że aktywizuje wiele środowisk nie tylko na płn. Mazowszu, że zachęca naukowców, poetów, artystów, młodzież, a nawet polityków do poznania postaci oraz twórczości M. K. Sarbiewskiego – mówiła kierująca Festiwalem jego inicjatorka, pisarka dr Teresa Kaczorowska, prezes Zarządu Academia Europaea Sarbieviana, dziękując wszystkim 16 partnerom i mecenasom za pomoc organizacyjną i finansową, a  licznym gościom z Polski i zza granicy za przybycie.


Protokoły z posiedzenia komisji konkursowych XIX Festiwalu MKS 2024


Zobacz fotorelację


  Do zobaczenia za rok na jubileuszowym XX Festiwalu!


(aes)


 

2024-05-12 16:04:48 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu